Genel amaçlı kullanılan güvenlik ayakkabıları için temel ve ek (isteğe bağlı) gereksinimleri belirtir. Örneğin, mekanik riskler, kayma direnci, termal riskler, ergonomik davranışları içerir. Özel riskler, tamamlayıcı işle ilgili standartlar, örn. itfaiyeciler için ayakkabılar, elektrikli yalıtkan ayakkabılar, zincirli testere yaralanmalarına karşı koruma sağlayan ayakkabılar, kimyasallar, erimiş metal sıçrama ve motor sürücüleri için koruma.

SB Temel gereksinimler 200 Joule darbeye ve 15 kN çarpmaya dayanıklı koruyucu burun

S5 SB olarak, aşağıdaki ek gerekliliklere sahip olur: antistatik özellikler, topuk bölgesinin enerji emişi, akaryakıt ve petrol türevlerine direnci, delinme ve nüfuz etme direnci, yağa dayanıklı taban.

HRO Taban – Sıcak temasa karşı direnç

SRA Seramik karo zemininde kayma direnci

SRB Çelik zemininde kayma direnci

SRC (SPA) ile seramik zeminlerde kayma direnci ve gliserol (SRB) ile çelik zemin üzerinde kayma direnci

FO Taban – Akaryakıt dayanımı

CI Soğuk yalıtımı

E Topuk bölgesinin enerji emişi

P Delinmeye dayanıklılık

CR Kesilmeye dayanıklılık

A Antistatik

I Yalıtım

HI: Isı izolasyonu

M: Ayak tarağı koruyucu

AN: Ayak bileği koruyucu

ESD: Elektrostatik boşalım

Ayakta herhangi bir mekanik riske maruz kalmayan (darbe veya delinme) iş ayakkabısı, çizmeler için temel ve ek (isteğe bağlı) gereksinimleri belirtir.

Kimyasal maddelere karşı koruyucu ve dayanıklı ayakkabılar, çizmeler.

Bu Avrupa Standardı, 36 000 Va.a. veya 25 000 V d.a.’ya kadar olan tesislerde, gerilimli veya gerilimli bölümlere yakın yerlerdeki çalışmalar esnasında kullanılan ve çalışanların elektrik çarpmasına karşı korunmasını sağlayan, elektriksel olarak yalıtkan ayakkabı ve bot şeklinde kullanılan PPE ayak giyecekleri ile ilgili gereklilikleri ve deneyleri kapsar. Bu standarda göre tasarımlanan ve imal edilen mamuller, güvenli çalışma yöntemleri ve kullanma talimatlarına uygun olarak uzman kişiler tarafından kullanılmaları şartıyla, kullanıcıların güvenliğine katkı sağlar. Antistatik, elektrik çarpmasına dayanıklı ve iletken ayakkabılar bu standardın kapsamında değildir.

Dielektrik ayakkabı için şartname. Enerjik elektrik iletkenleri, aparatları veya devreleri ile yanlışlıkla temas halinde işçilerin ek izolasyon veya yalıtım sağlamak için tasarlanmış galoş ayakkabı üzerinde dielektrik kabul testi kapsar.

Direktifler, KKD’ nin üretim sırasında ve Avrupa pazarına yerleştirilmeden önce karşılaması gereken “temel gereklilikleri” tanımlar: tüm KKD için geçerli genel gereksinimler; belirli KKD türlerine özgü ek gereksinimler; ve ayrıca belirli risklere özgü ek gereksinimler.

YENİ EN 50321-1:2018 STANDARDI ELEKTRİKLE ÇALIŞMA İÇİN

EN 50321-1:2018, elektrikle canlı çalışma çizme izolasyonu için yeni bir standarttır, EN 50321:1999’un yerini aldı ve küresel bir standart haline getirecek olan IEC standardı olarak onaylandı.

2018 revizyonundaki ana değişiklikler, 36 KV’ya kadar çalışmak için yeni 6 sınıfın (aşağıya bakınız) tanıtılmasıdır (eski standart sadece Class 0 – 1 KV kadar çıkmıştır). Botlar artık su veya terleme potansiyelini taklit etmek için bilyalı rulmanlar yerine su ile doldurarak test edilir. astarı harekete geçirir ve bir flaş oluşturur. Ayrıca, bir çivi ile tabanın delinmesinden sonra,  elektrik korumasını sağlamak için bir elektrik testi de var. Metalik olmayan delikli uçlar bile suyun içinden geçmesine izin verebilir, böylece taban delintiğinde bir elektrik akımının geçmesine izin verir. Aşağıdaki tablo sınıfları ve test gereksinimlerini listeler:

SINIFI

MAKSİMUM ÇALIŞMA

GERİLİMİ V AC

DAYANIM

TEST GERİLİMİ

KAÇAK AKIM

TEST GERİLİMİ

MAKSİMUM KAÇAK

AKIM TESTİ

Class 00 500V 5kV 2.5kV 3mA
Class 0 1kV 10kV 5kV 5mA (8mA)
Class 1 7.5kV 20kV 10kV 10mA (16mA)
Class 2 17.5kV 30kV 20kV 18mA
Class 3 26.5kV 40kV 30kV 20mA
Class 4 36kV 50kV 40kV 24mA

Not: Yeni standartta ayrıca DC akımı için gereksinimleri de içerir; DC akım için kullanılan tüm çizmeler, yeni standarda göre DC için test edilmelidir